زمینه های کسب و کار

یکی از اصلی­ ترین رسالت­ های شرکت واگن سازی تهران تولید و فروش ناوگان ریلی (مترویی و حومه ای) می­باشد. این شرکت با اتکا به دانش فنی کسب شده توسط پرسنل و با کمک شرکای خود توانسته است تولید و تأمین بالغ بر 1336 دستگاه واگن و لکوموتیو را در کارنامه ثبت نماید.

بومی سازی بخش اعظمی از قطعات ناوگان مترو و تولید واگن ملی نیز از دستاوردها و افتخارات مهم این شرکت محسوب می­گردد.

شرکت واگن سازی تهران تنها شرکت سازنده بدنه واگن دو طبقه در ایران می­باشد و تجربه های بسیار موفقی در زمینه ساخت بدنه و تولید آنها در کارنامه دارد.

محصولات ارائه شده توسط این شرکت در شهرهای تهران، مشهد و کرج در حال بهره­ برداری و سیر می­باشند و از حیث تنوع نیز شامل قطارهای ۳، ۵ و ۷ واگنه می­باشد.

شرکت واگن سازی تهران با سابقه نزدیک به ۲۰ سال به عنوان دارنده انحصاری صلاحیت تعمیر و نگهداری ناوگان قطارهای برقی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ضمن در اختیار داشتن دانش فنی و تجربه لازم و کافی انجام کار، اسناد و دستورالعمل ­های تعمیرات اساسی (Overhaul) تنها شرکتی در ایران است که علاوه بر ساخت و مونتاژ واگن مترو، ‌توانایی نگهداری و تعمیرات تخصصی کلیه رده ­های تعمیراتی سبک، ‌نیمه سنگین و سنگین ناوگان مترو را برخوردار است.

نگهداری و تعمیرات ناوگان متروی تهران به دلیل تنوع در نوع ناوگان، تفاوت در زمان فرارسیدن رده ­های تعمیراتی و سایت­های کاری متعدد، برنامه­ ریزی پیچیده و تخصص­های متنوعی را می­طلبد و به علاوه، بومی­ سازی کامل تعمیر و نگهداری ناوگان برقی تا رده تعمیرات اساسی یکی از مهمترین افتخارات این شرکت می­باشد.

تعمیرگاه های ناوگان ریلی برای انجام فرآیندهای نگهداری و تعمیرات به تجهیزات خاص و منحصر به فردی نیاز دارند که با توجه به دانش، سابقه و تجربیات موجود در شرکت واگن سازی تهران طرح­ریزی و اجرا و راه­ اندازی دپوهای تعمیراتی یکی از خدمات اصلی این شرکت محسوب می گردد. فعالیت در تعمیرگاه­های خطوط متروی تهران شامل :

  • تعمیرگاه غرب یا صادقیه در مجاورت خط ۲ متروی تهران و در پایانه صادقیه
  • تعمیرگاه جنوب یا فتح آباد در مجاورت خط ۱ متروی تهران و در پایانه فتح آباد
  • تعمیرگاه شرق یا کلاهدوز در مجاورت خط 4 متروی تهران و در پایانه کلاهدوز
  • تعمیرگاه مهرشهر در مجاورت خط ۵ و در پایانه مهرشهر
  • تعمیرگاه علی آباد در مجاورت ایستگاه علی آباد
  • تعمیرگاه دردشت و در مجاورت ایستگاه دردشت

باعث به وجود آمدن تجربه درخشان در زمینه تجهیزات تعمیرگاهی شده است.

شرکت واگن سازی تهران از سال 1383 عملیات نگهداری و تعمیر بالغ بر 220 نوع تجهیز تعمیرگاهی متروی تهران را عهده دار می­باشد و با تأمین بیش از 100 تجهیز اصلی تعمیرگاهی برای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ، توانایی تامین ، ‌نصب و پیاده سازی سیستم­های تعمیرگاهی اعم از واگن­های مترو، دو طبقه، خواب مسافری، مولد هوا و برق و … را دارد و از پیشگامان این حوزه در کشور میباشد.

شرکت واگن سازی تهران از سال 1383 همزمان با انجام پروژه ­های تولیدی و تعمیراتی خود در پروژه های مختلف مبادرت به تأمین، حمل، ترخیص و تحویل قطعات و تجهیزات تخصصی ناوگان ریلی برای مشتریان خود نموده است. این قطعات از طریق تأمین کنندگان تراز اول داخلی و خارجی و با ضریب اطمینان عملکردی بسیار بالا در اختیار مشتریان قرار داده شده است.

شرکت واگن سازي تهران به عنوان تولید کننده قطارهاي نقلیه ریلی برقی خود کشش و تریلر، در راستاي توسعه و گسترش صنعت حمل و نقل ریلی به ویژه بخش درون شهري با بهره ­گیری از کارشناسان و خبرگان خود ضمن ارائه خدمات نگهداري و تعمیرات دوره اي و تعمیرات اساسی (اورهال) ناوگان ، خدمات فنی و مهندسی در خصوص پروژه هاي مربوط به صنعت حمل و نقل ریلی را در دستور کار خود قرار داده است.

شرکت واگن سازی تهران با استفاده از دانش موجود و ایجاد دانش جدید برای دستیابی به اهداف پروژه و کمک کردن به آموزش سازمانی و با بهره ­گیری از علم و تجربه متخصصین کارآزموده و مجرب خود توانسته در زمینه مدیریت یکپارچگی پروژه (Project Integration Management)، که به عنوان اولین حوزه دانش از حوزه‌های ده‌گانه استاندارد PMBOK می­باشد دستاوردهای قابل توجهی را کسب نماید. از مزایای اصلی این فرآیند این است که دانش قبلی سازمان باعث تولید و یا بهبود خروجی­ های پروژه می­گردد و دانشی که در این پروژه بدست می­آید برای پروژه­ ها بعدی در دسترس است و با برقراری ارتباط مستقیم بین پروژه و اهداف استراتژیک سازمان و ایجاد منشور پروژه به عنوان یک سند رسمی پروژه ، تعهد رسمی سازمان به پروژه را نشان می­دهد.